„Obóz

spektakl dla młodzieży i dorosłych
Scenariusz i reżyseria: Piotr Lewicki
Obsada:
Angelika Weichbrodt,
Agnieszka Babicz-Stasierowska,
Piotr Lewicki
Technika, światła:
Jacek Wojno
Michał Gaj
 
Spektakl porusza bardzo ważny we współczesnym świecie temat wojny i traumy nią spowodowanej. Opowiada historie Ludy – dziewczyny, która podczas drugiej wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego w Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę- pani Bogumiła. Los sprawił ze wiele lat później biologiczna matka odnalazła się, a Luda, zwana w Polsce Lidią musiała podjąć decyzje: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła, czy ta, która ją wychowała?
Przedstawienie produkowane przez Pomorski Teatr Nobilis z Rumi będzie prezentowane w ramach Lekcji z Kulturą dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Scenariusz został napisany na podstawie autentycznych wspomnień i wypowiedzi więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Mamy nadzieję, że zmierzenie się z tak trudnym tematem jakim jest wojna poprzez pokazanie historii młodej osoby, wplątanej bez swojej woli w wir wojenny pomoże młodym ludziom zrozumieć, że każdy konflikt zbrojny to zło nie tylko ze względu na śmierć i zniszczenie, ale także ze względu na to, że ci co ją przeżyli do końca swoich ziemskich dni muszą zmagać się z jej konsekwencjami – nawet gdy wokół nich panuje pokój!
Dziś w 2022 roku tak ważne jest, abyśmy jeszcze raz głośno i jednomyślnie wykrzyczeli: NIGDY WIĘCEJ WOJNY! STOP PRZEMOCY!
 

Data premiery

Premiera : 28 października 2022

„O Witce, co chciała być stolemką

spektakl dla dzieci na motywach kaszubskich legend

Scenariusz, teksty piosenek: Ola Lis
Obsada i twórcy: Aga Skawińska, Ola Lis, Piotr Lewicki
Muzyka: Ignacy Wiśniewski
Kostiumy, scenografia i Rękodzieło: Beata Went
Realizacja: Jacek Wojno
Konsultacje:
reżyserskie Piotr Srebrowski
wokalne Krzysztof Brzozowski
literackie Tomasz Fopke

Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie,
inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza
Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Jej akcja toczy się w krainie kaszubskich
jezior. Bohaterkami są Witka i jej mama, wędrujące w poszukiwaniu lepszego bytu.
Podczas odpoczynku nad jednym z jezior, Witka znajduje cudowny naszyjnik z różowych muszli, który daje nadludzką moc. Niestety, odbiera go jej potwór Trella, a ją i matkę bierze do niewoli. Dziewczynka ucieka w poszukiwaniu białej niedźwiedzicy, która jako jedyna może im pomóc. Podczas poszukiwań spotyka różne postaci i przeżywa wiele przygód, ale przede wszystkim uczy się wiary w siebie – we własną siłę i rozum, do których użycia nie są potrzebne magiczne amulety.

Patronaty honorowe:
Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego
Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumia
Organizator: Miejski Dom Kultury w Rumi

Partnerzy:
Stacja Kultura
Fundacja dla Was
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie odział w Rumi

 

 

Data premiery

19 maja 2021

Zobacz galerię

„Florence

spektakl o Florence Foster Jenkins, nazwywanej "najgorszą śpiewaczką w historii świata"

Obsada i twórcy spektaklu: Joanna Ryduchowska-Wrzałek, Piotr Kosewski, Agnieszka Lubocka-Grzywna, Piotr Lewicki i Agnieszka Babicz-Stasierowska, Agnieszka Skawińska
Adaptacja i reżyseria: Piotr Lewicki
Kostiumy: Iwona Klein, Piotr Lewicki
Technika i światło: Jacek Wojno
Inspicjent: Michał Gaj

Jest to pełna uroku komedia o bogatej, ekscentrycznej damie, która nie mając ani słuchu muzycznego, ani przyjemnej barwy głosu występowała na największych scenach operowych, dzięki ogromnej fortunie pozostawionej jej w spadku przez zmarłego ojca. Otaczając się rzeszą adoratoró i pochlebców Florence żyła tak, jak każdy z nas powinien żyć – w zgodzie z sobą i swoimi marzeniami. Jak sama mawiała: „Może niektórzy twierdza, że nie potrafię śpiewać, ale nikt nie powie, że nie śpiewam!” To motto przyświecało jej i było drogowskazem, kierującym na sam szczyt operowego i towarzyskiego świata. Jakie są granice dobrego smaku? Kim jest George Leyden College? Czy sherry dobrze wpływa na głos? Na te fundamentalne pytania odpowiedź zawarta jest w spektaklu „Florence!”

Data premiery

28 sierpnia 2021

Zobacz galerię

„Adonis ma gościa

spektakl dla dzieci
Obsada: Angelika Weichbrodt, Piotr Lewicki
Reżyseria: Magdalena Bochan-Jachimek
Teksty piosenek: Ola Lis
Muzyka: Paweł Pochyluk
 
Tytułowy Adonis to piękna i utalentowana papuga, której życie ogranicza się do klatki nazwanej przez nią pałacem. Pewnego razu zauważa w swym królestwie dużą czarną kupkę, która okazuje się być Wroną. Na początku między ptakami z dwóch różnych “środowisk” dochodzi do spięć. Adonis nie rozumie Wrony, dla której najwyższą wartością jest wolność.
 

Data premiery

2020

Zobacz galerię

„Dyzio w krainie wyobraźni

spektakl muzyczny dla dzieci Agaty Oriany Kwahs

Obsada i twórcy spektaklu: Ola Lis, Piotr Lewicki i Agnieszka Skawińska
Scenariusz i muzyka: Agata Oriana Kwahs
Scenografia i kostiumy: Maria Szachnowska, Paweł Lewandowski, Beata Went

Spektakl opowiada o losach chłopca, który nie ma przyjaciół i nauka w szkole sprawia mu wiele trudności. To wszystko powoduje, że nie lubi szkoły, zaś emocje, z jakimi przyszło mu się mierzyć, biorą górę. Na szczęście spotyka niezwykłe istoty, które pomagają mu zrozumieć, że jego zachowanie nie jest przyjazne i być może dlatego nikt nie chce się z nim kolegować, nauka jest fajna, jeśli znajdzie się sposób na to jak się uczyć oraz, że praca z wyobraźnią pomaga we wszystkich problemach. Z nowymi przyjaciółmi śpiewa piosenki i poznaje świat.

Data premiery

Premiera przedstawienia miała miejsce w lutym 2020 roku w Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Zobacz galerię

Pierwsza lepsza, czyli komedia w jednym akcie wierszem”

komedia Aleksandra Fredry

Reżyseria:Elżbieta Mrozińska
Obsada: Angelika Weichbrodt, Aga Skawińska
Piotr Lewicki, Michał Cyran
Charakteryzacja: Berenika Pałkowska
Realizacja: RAT FILM
Koordynacja, tłumaczenie j.angielski : Agnieszka Zawadzińska
Tłumaczenie na j. migowy : Anna Borycka


Bohater komedii “Pierwsza lepsza”, Alfred, człowiek w świecie bywały, pragnie się ożenić. Roztkliwia się nad przymiotami pięknej Julii, z którą jest po słowie, ale wciąż nie jest pewien, czy rzeczywiście powinien ją poślubić – wszak Julia jest wdową i może nadal myśli o nieżyjącym pierwszym mężu. Postanawia zdać się na los i ożenić z pierwszą lepszą panną, którą spotka w miejskim ogrodzie. Dwie pierwsze napotkane dziewczęta, młode i ładne, nie kwapią się do zamęścia. Za to trzecia ma na to ogromną ochotę. Pech chce, że jest to potworny babsztyl, budzący przerażenie i zgrozę. Alfred szuka pomocy i rady u zaprzyjaźnionego Zdzisława, lecz przyjaciel, o dziwo, namawia go do żeniaczki, zgodnie z obietnicą złożoną losowi. Czyni to ze spokojnym sumieniem, bo zna pewien sekret Julii. Niewiasta inteligentna i sprytna, która z ujmującą wyrozumiałością odnosiła się do rozterek narzeczonego, postanowiła bowiem ze swej strony trochę dopomóc Opatrzności…

„Pierwsza lepsza” Aleksandra Fredry to klasyka komedii. Dowcipny i inteligentny tekst oraz wyraziste postacie zapewnią niezapomniane wrażenia i świetną zabawę.

Data premiery

Premiera przedstawienia miała miejsce w październiku 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Zobacz galerię

„Noc Helvera

dramat Ingmara Vilqista

Reżyseria: Agnieszka Skawińska
Rekwizytor: Michał Gaj
Obsada:
Karla: Magdalena Bochan-Jachimek
Helver: Piotr Lewicki

„Noc Helvera” to dramat autorstwa Ingmara Villqista, który rozgrywa się jedną noc. Sztuka opowiada o trudnych relacjach panujących pomiędzy Helverem a Karlą. Postacie borykają się z lękiem, poczuciem winy i bezradnością, choć tli się w nich wzajemne ciepło, jak pomiędzy matką a synem. Cała akcja toczy się w mieszkaniu głównych bohaterów. Tytułowa postać ulega coraz większym wpływom społeczno-politycznej zmilitaryzowanej grupy, co ostatecznie prowadzi ją do zguby.

Data premiery

Premiera przedstawienia miała miejsce w 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Zobacz galerię

Edyp”

na podstawie "Króla Edypa" Sofoklesa

Reżyseria i opracowanie tekstu: Piotr Lewicki
Muzyka: Paweł Pochyluk
Przygotowanie chóru: Marzena Graczyk
Obsada: Joanna Ryduchowska-Wrzałęk
Angelika Weichbrodt
Ewelina Machalewska
Agnieszka Lubocka
Agnieszka Skawińska
Piotr Lewicki

Kim jest ten człowiek? Królem? Mężem? Synem? Zabójcą?

Mieszkańców Teb dotknęła klątwa bogów. Miasto wyludnia się, zaraza odbiera życie dzieciom i starcom. Głód sprawia, że niedawno silni mężczyźni stają się cieniem samych siebie. W takich okolicznościach Edyp – władca postanawia wysłać brata swej żony, Kreona do Delf, aby wyrocznia dała odpowiedź jak ratować miasto.
Jednak to nie w Delfach jest odpowiedź na nurtujące króla i jego poddanych pytanie. To Teby – miasto przeklęte i jego władca są odpowiedzią na wszystkie pytania.
Edyp jest sam. Musi stawić czoła zagadkom, które bogowie na niego zsyłają. Jest sam, bo sam być chce. Buduje wokół siebie mur podejrzeń i knowań, zniechęcając wszystkich dookoła. Tworzy w swojej głowie obrazy, które doprowadzają do ostatecznej klęski nie tylko jego najbliższych, ale i jego samego.
Tragedia Sofoklesa od dwóch i pół tysiąca lat zaskakuje swoja aktualnością. Jest studium upadku władzy i człowieka, który odgradza się od innych i zamyka w swoim świecie, pełnym podejrzliwości i nieufności. Odgrodzony nie daje sobie pomóc i coraz bardziej wierzy w słowa, że gdy o nim mowa – „nigdy się nie myli”.

Spektakl powstał we współpracy z Fundacją Pomysłodalnia z Rumi i został dofinansowany z Miasta Rumia.

Data premiery

Premiera przedstawienia miała miejsce w 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Rumi.

Zobacz galerię

Skip to content