Wiera – monodram muzyczny Agnieszki Babicz

Miejski Dom Kultury w Rumi zaprasza na Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej aktorki Agnieszki Babicz.

Z tej okazji 28 stycznia o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji Dla Was zaprezentowany zostanie monodram muzyczny pt. „WIERA”

Bilety do nabycia w siedzibie MDK Rumia oraz w Fundacji Dla Was w cenie:

20 zł emeryci/renciści

25 zł normalny

W trakcie wydarzenia do nabycia płyta z piosenkami Wiery Gran w wykonaniu Agnieszki Babicz w cenie 40zł.

REZERWACJA BILETÓW TELEFONICZNA I MAILOWA:

58 671 07 37 lub biuro@domkulturyrumia.pl

O monodramie:

Monodram muzyczny trójmiejskiej aktorki Agnieszki Babicz. Oparty jest na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. Wielkiej, zapomnianej już artystki, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, aktorki kabaretowej i filmowej, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wojnie była prześladowana oskarżeniami o kolaborację z Niemcami stając się ofiarą ówczesnego hejtu. Urodziła się w rodzinie żydowskiej jako córka Eliasza i Luby Grynbergów. Miała starsze siostry Hindę (Helenę) i Marjem (Marylę). Początkowo mieszkała w Wołominie, a od 1931 roku w Warszawie, gdzie uczęszczała do szkoły tańca Ireny Prusickiej (m.in. ze Stefanią Grodzieńską i Franciszką Mann).

Młoda artystka matowym kontraltem wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości. Do wybuchu wojny nagrała ich 60 na 28 płytach. Od wiosny 1942 r. była artystyczną sensacją Café Sztuka w warszawskim getcie.

Przeżyła okupację jako jedyna z rodziny. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Mimo oświadczeń i wygranych procesów wciąż spotykała się ostracyzmem ludzi dających wiarę oskarżeniom. Bardzo chciała oczyszczenia się z pomówień – m.in. dlatego napisała książkę „Sztafeta oszczerców: Autobiografia śpiewaczki” (1980), na której podstawie powstał tekst monodramu.

Agnieszka Babicz nagrała również płytę pt. WIERA, która zawiera dwanaście piosenek z repertuaru Wiery Gran w nowych aranżacjach Pawła Stankiewicza. Muzyka i piosenki z płyty są istotną częścią monodramu aktorki.

w roli Wiery Gran – Agnieszka Babicz

reżyseria – Krzysztof Stasierowski