Chór kaszubski Rumianie

O nas

 

Chór kaszubski „Rumianie”

W październiku 2004 roku powołano do życia Chór Kaszubski „Rumianie”. Dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym została mgr Marzena Graczyk. Od chwili założenia chór ma swoją siedzibę i działa w ramach Sekcji Muzycznej Miejskiego Domu Kultury – w ”Dworku pod Lipami”.

Chór aktywnie uczestniczy w życiu społeczności miasta, uświetniając swoim śpiewem uroczystości zarówno religijne, patriotyczne, jak też okolicznościowe. W repertuarze chóru przeważają pieśni w języku kaszubskim, bowiem cel, któremu przyświeca działalność zespołu to krzewienie kultury i tradycji tego regionu. Zespół występuje w kaszubskich strojach ludowych.

 

Chór brał udział w licznych festiwalach i przeglądach pieśni chóralnej, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej „Mundus Cantat” w Sopocie, w Przeglądzie Pieśni o morzu „Jantarowi Bôt” w Dębogórzu gdzie zajął III miejsce, wystąpił w programie TV „live” prezentując pieśni, zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą na Kaszubach, nagrał 3 płyty CD, które prezentują bogaty repertuar zespołu oraz płytę z kaszubską bajką – „Bôjka na głosë”. Chórzyści brali także udział w realizacji filmu o Gdyni pt.: „Miasto z morza”. Od kilku lat chór „Rumianie” jest członkiem Rady Chórów Kaszubskich. Podczas letnich tourne „Rumianie” mięli okazję zaprezentować pieśni kaszubskie mieszkańcom Podlasia, Lubelszczyzny, Roztocza Lubelskiego, Małopolski oraz Wielkopolski. Śpiewali także w Wilnie oraz w Szczecinie i Berlinie. 

Nasze osiągnięcia

22 maja 2016 Chór Kaszubski „Rumianie” wziął udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym 50+ w Wejherowie, gdzie zdobył nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór patriotyczny, za pieśń „Kaszebsko zemia”. W grudniu 2016 chór brał udział w XI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie, gdzie zajął II miejsce.

III miejsce chór zajął podczas XII Festiwalu Piosenki Żołnierskiej o Złoty Buzdygan w Kosakowie, w listopadzie 2018 roku.

W październiku 2019 „Rumianie” obchodzili Jubileusz XV-lecia działalności, który uczcili uroczystym koncertem oraz przyjęciem jubileuszowym dla zaproszonych gości.

Plan

Godziny:PoniedziałekWtorekŚrodaCzartekPiątek
Skip to content