Przygody Witki zafascynowały małych i dużych

Premiera spektaklu pt. „O Witce, co chciała być stolemką” zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury w Rumi zgromadziła małych i dużych, młodszych i starszych w Strefie dla Was (dawny DK Janowo). Muzyczne widowisko dla dzieci przygotował Pomorski Teatr Nobilis, czyli Aga Skawińska, Piotr Lewicki i Ola Lis. Aktorzy działający przy MDK w Rumi przy okazji pracy nad tym spektaklem powrócili do pierwotnej nazwy kolektywu (przez ostatnie lata sztuki wystawiali pod szyldem Zawodowego Teatru MDK Rumia).
Witka uczy wiary w siebie
Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie, inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Jej akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior. Bohaterkami są Witka i jej mama, wędrujące w poszukiwaniu lepszego bytu. Podczas odpoczynku nad jednym z jezior, Witka znajduje cudowny naszyjnik z różowych muszli, który daje nadludzką moc. Niestety, odbiera go jej potwór Trella, a ją i matkę bierze do niewoli. Dziewczynka ucieka w poszukiwaniu białej niedźwiedzicy, która jako jedyna może im pomóc. Podczas poszukiwań spotyka różne postaci i przeżywa wiele przygód, ale przede wszystkim uczy się wiary w siebie – we własną siłę i rozum, do których użycia nie są potrzebne magiczne amulety.
 
Humor dla małych i dużych

Widownia żywo reagowała na przygody głównej bohaterki, która na swojej drodze spotykała m.in. księżniczkę i diabła. Kluczem do sukcesu tego spektaklu jest piękna muzyka, dopracowana do perfekcji scenografia i scenariusz oparty na kaszubskich legendach.

– Dzisiaj okazało się, że spektakl jest nie tylko dla dzieci, ale familijny. Kiedy robi się teatr dla dzieci, to musimy pamiętać, że dzieci przychodzą z dorosłymi i wtedy należy postawić sobie postawić pytanie, czy opiekun ma przysypiać na foteliku obok czy też się dobrze bawić – podkreśla Ola Lis, aktorka, autorka tekstów piosenek i scenariusza. 

 Dzieciom najbardziej podobała się postać Witki, z pewnością dlatego, że każde pragnie przeżyć niesamowitą przygodę i być może przez kilkadziesiąt minut spektaklu mogli poczuć się częścią kaszubskiej krainy i wyprawy po skradziony naszyjnik.

– Jestem szczęśliwa. Dzieci żywo reagowały, podjęły z nami dialog, jestem pod wrażeniem tego jak chłoną wszystko, co dzieje się na scenie. Jestem wdzięczna za wsparcie naszych partnerów, bo bez nich nie moglibyśmy zrealizować tego spektaklu – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK Rumia i aktorka Pomorskiego Teatru Nobilis.

We współpracy siła

Prace nad spektaklem wsparło m.in. Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Podczas premiery obecny był wicestarosta, który nie krył zadowolenia z efektu końcowego zmagań nad sztuką.

– Podobała mi się ta bajka. Brakuje takich sztuk, które w lekki sposób pokazują dzieciom Kaszuby. Kultura naszego regionu jest bardzo bogata, to język, tradycja, kuchnia, haft, muzyka, ale też baśnie i legendy. Życzę zespołowi Agnieszki Skawińskiej wielu sukcesów, ta kreacja na rzecz kultury kaszubskiej dobrze im wychodzi – mówi Jacek Thiel, wicestarosta powiatu wejherowskiego. – Staramy się wspierać imprezy i działania kulturalne służące mieszkańcom powiatu wejherowskiego, a jeżeli mają charakter regionalny, to tym bardziej – dodaje.

–  Każde przedstawienie o tej ziemi jest wartością dodaną. To kultura decyduje o nas, musimy pamiętać o przodkach, skąd się wywodzimy i musimy też patrzeć w przyszłość. Cieszę się, że spektakl jest skierowany do dzieci, bo to jest przyszłość nas wszystkich  – podkreśla Krzysztof Woźniak, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

Spektakl został wystawiony na scenie Fundacji Dla Was, przy ul. Pomorskiej 11. Miejski Dom Kultury w Rumi przygotował nowe kotary i kurtynę, które będą wykorzystywane również przy kolejnych wspólnych projektach placówek.

– Od dłuższego czasu współpracujemy z MDK Rumia. Pokazujemy, że razem robi się łatwiej. Korzystają na tym mieszkańcy – mówi Bartłomiej Engelbrecht, prezes Fundacji dla Was. – Sam spektakl jest oszałamiający, gra świateł, muzyka, sprawiają, że to wydarzenie na najwyższym poziomie – dodaje.

Na kolejny pokaz spektaklu zapraszamy 20 maja o godzinie 18.00 również na scenę Fundacji dla Was.

Twórcy planują kolejne pokazy bajki w ramach „Lekcji z kulturą”, które od kilku lat z sukcesem prowadzi Miejski Dom Kultury w Rumi.

Twórcy spektaklu:

scenariusz, teksty piosenek: Ola Lis

obsada i twórcy: Aga Skawińska, Ola Lis, Piotr Lewicki

muzyka: Ignacy Wiśniewski

kostiumy, scenografia i rękodzieło: Beata Went

realizacja: Jacek Wojno

konsultacje:

reżyserskie Piotr Srebrowski

wokalne Krzysztof Brzozowski

literackie Tomasz Fopke

Patronaty honorowe:

Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego

Michał Pasieczny- Burmistrz Miasta Rumia

Organizator: Miejski Dom Kultury w Rumi

Partnerzy:

Stacja Kultura

Fundacja dla Was

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie odział w Rumi

Skip to content