Premiera spektaklu „Obóz”

Spektakl porusza bardzo ważny we współczesnym świecie temat wojny i traumy nią spowodowanej. Opowiada historie Ludy – dziewczyny, która podczas drugiej wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego w Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę- pani Bogumiła. Los sprawił ze wiele lat później biologiczna matka odnalazła się, a Luda, zwana w Polsce Lidią musiała podjąć decyzje: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła, czy ta, która ją wychowała?
Przedstawienie produkowane przez Pomorski Teatr Nobilis z Rumi będzie prezentowane w ramach Lekcji z Kulturą dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Scenariusz został napisany na podstawie autentycznych wspomnień i wypowiedzi więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Mamy nadzieję, że zmierzenie się z tak trudnym tematem jakim jest wojna poprzez pokazanie historii młodej osoby, wplątanej bez swojej woli w wir wojenny pomoże młodym ludziom zrozumieć, że każdy konflikt zbrojny to zło nie tylko ze względu na śmierć i zniszczenie, ale także ze względu na to, że ci co ją przeżyli do końca swoich ziemskich dni muszą zmagać się z jej konsekwencjami – nawet gdy wokół nich panuje pokój!
Dziś w 2022 roku tak ważne jest, abyśmy jeszcze raz głośno i jednomyślnie wykrzyczeli: NIGDY WIĘCEJ WOJNY! STOP PRZEMOCY!
„Obóz”
Scenariusz i reżyseria: Piotr Lewicki Obsada:
Angelika Weichbrodt,
Agnieszka Babicz-Stasierowska, Piotr Lewicki
PREMIERA 28 października godz. 18:00
SPEKTAKL 29 października godz. 18:00
Scena Fundacji dla Was, Rumia, ul. Pomorska 11
Wstęp 25zł
Rezerwacja miejsca : Sekretariat MDK RUMIA 
 
Skip to content