Po premierze spektaklu „Obóz”

Owacjami na stojąco zakończyły się premierowe pokazy spektaklu „Obóz”. To dziesiąta sztuka przygotowana przez Pomorski Teatr Nobilis, działający przy MDK Rumia. Reżyser spektaklu Piotr Lewicki postanowił poruszyć bardzo ważny we współczesnym świecie temat wojny i traumy nią spowodowanej.

Przedstawienie opowiada historię Ludy – dziewczyny, która podczas drugiej wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę – pani Bogumiła. Los sprawił, że wiele lat później biologiczna matka odnalazła się, a Luda, zwana w Polsce Lidią musiała podjąć decyzję: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła, czy ta, która ją wychowała? 

 Scenariusz oparty jest na wspomnieniach osób, które przeżyły obóz w Oświęcimiu. Mówimy o życiu w obozie, ale też o traumie, która towarzyszy ludziom po obozie. To bardzo aktualny temat na dzisiejsze czasy – mówi Piotr Lewicki, reżyser i autor scenariusza, odtwórca ról Niemca i lekarza.

W spektaklu w głównych rolach występują Agnieszka Babicz i Angelika Weichbrodt. Aktorki w przejmujący sposób prezentują historię matki i córki, którym wojenny los nie oszczędził traumatycznych przeżyć.

–  Jestem dumna z pracy naszego zespołu, z każdym kolejnym spektaklem idziemy o krok dalej, docieramy do coraz szerszej publiczności, a teatr zapraszany jest na duże sceny. Spektakl będzie prezentowany również na Lekcjach z Kulturą – tym razem dla młodzieży – podkreśla Agnieszka Skawińska – dyrektor Teatru, MDK RUMIA, aktorka, wokalistka.

Samorząd wspiera kulturę

Pomorski Teatr Nobilis może liczyć na pomoc samorządu. Przygotowania i realizację spektaklu „Obóz” wsparło Miasto Rumia oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

– Wzruszyłem się bardzo. Pomorski Teatr Nobilis porusza ciężki temat, opowiadający o historii naszego kraju – podkreśla wiceburmistrz Rumi, Ariel Sinicki. – Bardzo dobra gra aktorów. Wszystkim z całego serca polecam ten spektakl – dodaje Ariel Sinicki.

– Cieszę się, że spotykamy się na kolejnej premierze spektaklu przygotowanego przez Pomorski Teatr Nobilis. Dzięki znakomitej grze aktorów, pomysłowości i ciężkiej pracy reżysera, sztuka „Obóz” zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie – zaznacza wicestarosta powiatu wejherowskiego, Jacek Thiel. – Spektakl opowiada o historii, ale z drugiej strony i dzisiaj na Ukrainie dochodzi do przemocy. Aktorzy wypowiadając słowa, że każdy człowiek jest w stanie przyjąć, to co przynosi mu los, ale też podejmuje walkę, by z przeciwnościami wygrać, przypominają nam o tym, jak niezwykle aktualny temat poruszają – dodaje.

Pomorski Teatr Nobilis i Miejski Dom Kultury w Rumi współpracują z Fundacją Dla Was, w siedzibie której prezentowane są spektakle.

–  W ramach współpracy Fundacji i MDK Rumia po raz kolejny gościmy artystów teatru w naszych progach – mówi Bartłomiej Engelbrecht, prezes Fundacji Dla Was. – Sama sztuka wywołuje wiele emocji, jest poruszająca. Dźwięk, muzyka, efekty, wizualizacje, połączenie tych rzeczy powoduje, że mocniej odczuwamy przeżycia bohaterów spektaklu –  dodaje  Bartłomiej Engelbrecht.

Pospektaklowe opinie i emocje

Po premierze w internecie pojawiło się wiele pochlebnych opinii na temat pracy zespołu Pomorskiego Teatru Nobilis, jak i samego spektaklu:

To trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć, że przy tak małej obsadzie aktorskiej i minimalistycznych rekwizytach, można stworzyć spektakl trzymający widza od początku do końca w stanie skoncentrowanej uwagi i wzruszenia…

Z pewnością, wyrazistość akcji, która dzieje się w skrajnie różnych miejscach i okolicznościach, podkreśla gra świateł i efekty specjalne, po mistrzowsku skorelowane z grą aktorską.

To nie film, gdzie dziesiątki statystów i ogrom technicznych możliwości decyduje o wiarygodności przedstawionej historii. Tutaj troje ludzi, ograniczonych powierzchnią sceny, gra historię, w której widz bez problemu 'widzi’ warszawskie getto, podróż zatłoczonym wagonem zwierzęcym do obozu, całą w nim gehennę walki o przetrwanie, aż po moment wyzwolenia obozu i powojenne losy Ludy.

I to jest, moim zdaniem, wartość nie do przecenienia…

Chwała więc i podziw dla Reżysera i Realizatorów spektaklu

Alicja Stankiewicz

 To było ŚWIETNE! Mocne i poruszające. Minimum środków a maksimum treści. WARTO!

Iza Niewiadomska

 Czas na Lekcje z Kulturą

Przedstawienie produkowane przez Pomorski Teatr Nobilis z Rumi będzie prezentowane również w ramach Lekcji z Kulturą dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Pierwsze pokazy dla młodzieży jeszcze w listopadzie na scenie Fundacji Dla Was. 

„Obóz”

Scenariusz i reżyseria: Piotr Lewicki 

Obsada:

Angelika Weichbrodt 

Agnieszka Babicz-Stasierowska

Piotr Lewicki

Realizacja:

Jacek Wojno

Michał Gaj

Skip to content