Poznajcie twórców spektaklu „O Witce, co chciała być stolemką”

OLA LIS – aktorka i wokalistka. Ukończyła Liceum Muzyczne w Koszalinie (2003) oraz Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu (2007). Debiutowała na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, z którym etatowo była związana w latach 2007-2012. Obecnie współpracuje z Konsulatem Kultury w Gdyni, Teatrem Boto oraz Teatrem Muzycznym w Toruniu. Wielokrotnie nagradzana za rolę Wiery Gran w monodramie „Jutro będzie za późno” w reż. Agnieszki Płoszajskiej – otrzymała m.in. Złoty Liść na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro (2018), Nagrodę Kapituły ZASP na 32. Toruńskich Spotkaniach Jednego Aktora (2017), nagrodę aktorską na festiwalu Windowisko w Gdańsku (2016). W 2018 uhonorowana wyróżnieniem
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii kultura. Stypendystka Marszałka
Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska (2020). Posiada spory dorobek jako aktorka dubbingowa oraz dialogistka – użyczyła głosu dziesiątkom postaci jak również napisała polskie dialogi do m.in. „Nina i Neuronki”, „Agent DM”, „Odlotowcy”, „Pucca”. Pisze piosenki, gra na wielu instrumentach, prowadzi warsztaty aktorskie i muzyczne.

AGA SKAWIŃSKA – aktorka, zadebiutowała na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Współpracowała m.in. z Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Otwartym w Gdańsku, Teatrem Rozmaitości w Gdańsku, Teatrem4Miasto w Gdyni i Sceną Sam w Gdyni, Teatrem Boto w Sopocie. Występowała dla Polonii w Szwecji, Niemczech, Rumunii i Kanadzie. Od 2016 roku jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Animatorka życia kulturalnego, pomysłodawczyni projektów: Rumski Wokal, Wierszogadanie czy Lekcje z Kulturą. Prowadząca warsztaty teatralne oraz warsztaty o tematyce rozwoju osobistego. Muzykoterapeutka i współzałożycielka Pomorskiego Teatru Nobilis (Zawodowego
Teatru MDK-u), który zrealizował już 8 premier. Gościnnie występowała na międzynarodowych i
ogólnokrajowych festiwalach. Otrzymała nagrodę publiczności za spektakl „Noc Helvera” podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim oraz drugą nagrodę na XI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor” w Koszalinie. W plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” otrzymała tytuł „Osobowość Roku 2018” w kategorii kultura. W 2022 otrzymała nagrodę Burmistrza Miasta Rumi za całokształt dokonań artystycznych.

PIOTR SREBROWSKI – Absolwent wydziału lalkarskiego PWST we Wrocławiu (2010), aktor teatralny, filmowy, oraz reżyser. Od 2011 współpracuje z trójmiejskimi scenami – Teatr Miniatura, Teatr Gdynia Główna, Teatr BOTO, CKG, Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr BRO, Teatr Czwarte Miasto, Filharmonia Bałtycka, oraz Gdański Teatr Szekspirowski. W roku 2015 uhonorowany Galionem Gdyńskim w kategorii „Debiut artystyczny” za scenariusz i reżyserię spektaklu „Wielkie Ciasto” na scenie Teatru Gdynia Główna, oraz w roku 2019 Nagrodą Prezydenta Gdyni za rolę Poety w spektaklu „Od Wesela do Wesela” w Teatrze Gdynia Główna.

PIOTR LEWICKI – Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Przed rozpoczęciem studiów występował na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego zawodowym debiutem był spektakl „Słodkie Lata 20-30” wystawiany na deskach Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni. Można było go obejrzeć w spektaklach „Wonderful Town”, „Evita” i „Godspell”. Był solistą w Teatrze Muzycznym w Łodzi, gdzie występował w spektaklach „Jesus Christ Superstar” oraz „Cyrano”. Poza spektaklami muzycznymi grał także w „Antygonie” Sofoklesa , „Medea moja sympatia”, „Ząb-zupa-dąb” i „Panna Tutli Putli”. Autor scenariusza i reżyser spektaklu „Po drugiej stronie rampy” granego na scenie Zawodowego Teatru Miejskiego Domu Kultury w Rumi, którego jest współtwórcą. Gra w nim główną rolę w spektaklu „Edyp”, a także tytułową postać w „Nocy Helvera”, za co otrzymał wyróżnienie indywidualne na X
Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Teatralnych „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim oraz nagrodę publiczności. Animator kultury w Rumi i instruktor teatralny w Miejskim Domu Kultury. Od 2017 roku produkuje spektakle w ramach akcji „Lekcje z kulturą”. Laureat nagrody Burmistrza Miasta Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2020. W 2021 roku świętował dziesięciolecie pracy artystycznej. Z tej okazji wyreżyserował spektakl „Florence”. Owa produkcja była jego debiutem w roli kostiumografa.

IGNACY WIŚNIEWSKI – pianista, kompozytor, doktor sztuki, lider Ignacy Wiśniewski Trio z którym wydał albumy: Jazz Shirim (2016) i Kantata Jazzowa (2018) – z wokalistą Kamilem Dominiakiem i tekstami Michała Rusinka. Wspólnie z Pawłem Nowakiem założył zespół Almost Jazz Group nagrywając płyty: Accordina (2012), Na Kaszebach (2014) oraz Fade Out (2017). Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej oraz musicali, kierownik muzyczny spektakli teatralnych. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Stypendysta programu ministerialnego Młoda Polska 2018. Specjalizuje się w akompaniowaniu aktorom i śpiewakom. W 2021 wydawnictwo Hevhetia wydało Ignacy Wiśniewski DUOS nagrane wspólnie z Olo Walickim, Mikołajem
Trzaską, Michałem Bryndalem i Marcinem Januszkiewiczem. W 2022 roku otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

BEATA WENT – Od urodzenia mieszkanka Rumi. Przygodę ze sztuką zaczęła 41 lat temu kiedy
przekroczyłam progi PLSP w Gdyni. Od tego momentu pasjonują ją różne dziedziny sztuki.
Kocha rzeźbę, malarstwo, fotografię, oraz poszukuje coraz to nowych wyzwań w dziedzinie sztuki użytecznej – takich jak : malowanie filcem na mokro i sucho, odnajdywanie się w dziedzinie decuopagu, ceramiki ,a także projektowaniu rzeczy użytecznych wykonanych na drutach i na szydełku. Największą jej pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą którą zaczęła 36 lat .Przez 10 lat pracowała w szkole jako nauczyciel. Od 25 lat jest instruktorem plastyki w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Jej młodzi artyści zdobywają laury na arenie międzynarodowej, ogólnopolskiej jak i w regionie, którzy potem odnajdują się w dziedzinach sztuki i ona staje się ich zawodem. Na swoim koncie ma wystawy fotograficzne, malarskie. Robiła ilustracje do tomików poezji między innymi autorstwa Stanisławy Mazurek. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Burmistrza Miasta Rumia. Chętnie bierze udział w nowych wyzwaniach, które stawia przed nią los.

TOMASZ FOPKE – Pisze m.in. dla „Pomeranii”, tłumaczy poezję polską na język kaszubski, m.in. Juliana Tuwima (Nôsnôżniészé wiérztë dlô dzecy) i Jana Brzechwy (Brzechwa dzecoma). Jego utwory i tłumaczenia zostały wpisane na listę lektur podstawy programowej kształcenia w języku kaszubskim. Udziela swojego głosu jako lektor (m.in. audiobooki: Hieronim Derdowski Ò panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò secë jachôł i Aleksander Majkowski Żëcé i przigòdë Remùsa).Jest autorem m.in. libretta opery w języku kaszubskim Rebeka(2014) oraz CD zawierającej 465 lekcji języka kaszubskiego (2014). Był uczestnikiem „Bitwy na głosy” realizowanej przez TVP 2.Współpracuje m.in. z Weroniką Korthals-Tartas (Na wiedno 2009[5], Velevetka 2011), Natalią Szroeder (Natinterpretacje 2016), a także z Jerzym Stachurskim i Eugeniuszem Pryczkowskim, z którymi współdziałał m.in. przy programie telewizyjnym TVP Gdańsk „Rodnô zemia”.Jest aktywny jako śpiewak (baryton) (m.in. od 2008 Kaszubskie Duo Artystyczne „We Dwa Kònie”), a także dyrygent chóru mieszanego „Lutnia” z Luzina (od 2000). Jest kompozytorem Pierszi Kaszëbsczi Pasji do słów Ewangelii św. Marka (2002), Mszy kaszubskiej na chór i diabelskie skrzypce (2008) oraz wielu pieśni i piosenek o rozległej tematyce. Aranżuje również utwory dla zespołów folklorystycznych oraz na potrzeby chórów regionalnych. Jako wykładowca współpracuje m.in. z Uniwersytetem Gdańskim – etnofilologia kaszubska oraz Podyplomowe Studia Nauczania Języka Kaszubskiego. W 2019 roku obronił w Akademii Muzycznej w Gdańsku napisaną pod kierunkiem dr hab. Roberta Kaczorowskiego pracę doktorską. Od 2019 zasiada w Radzie Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsk. Jest dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

JACEK WOJNO – Z wykształcenia technik elektronik. Zawodowo zajmuje się pracą w dziedzinie kręcenia i montażu wideo, budowania elementów graficznych, jednak przede wszystkim
działa jako oświetleniowiec podczas spektakli teatralnych czy koncertów kameralnych i plenerowych. Niejednokrotnie miał przyjemność pracować dla gwiazd polskiej estrady podczas festiwali takich jak Solidarity of Arts , All About Freedom czy Blues Festival w Gdyni, na stałe współpracuje z firmą BM Light. Współtworzy program „Poezja łączy pokolenia” z Agą Skawińską oraz Kulturą Bliżej Ludzi na kanale You Tube Miejskiego Domu Kultury w Rumi. Podejmuje się realizacji oświetleniowych podczas wydarzeń organizowanych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Pasjonuje się wyczynową jazdą na rolkach.

KRZYSZTOF BRZOZOWSKI – dyrygent, muzyk instrumentalista, wokalista, pedagog, animator kultury. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował śpiew w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Filologię rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim, ukończył również wydział pedagogiczny w Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Artysta Państwowej Opery Bałtyckiej, oraz instruktor muzyczny w MDK w Rumi. Współtwórca projektów edukacyjnych, które były realizowane przez Operę Bałtycką oraz Filharmonię Bałtycką w Gdańsku. Od 2002 roku dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Św. Cecylii w Rumi. Współpracował z Festiwalami muzycznymi w Bad Wildbad oraz Bad Hersfeld w Niemczech. Wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy oraz lirykę wokalną. W swoim dorobku posiada nagrania DVD/CD. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego osobowość roku 2012 w kategorii kultura. Zasłużony dla kultury Powiatu Wejherowskiego.