25 lat sekcji plastycznej przy MDK Rumia

Praca, która jest przygodą życia. Jubileusze w Miejskim Domu Kultury w Rumi. 25 lat sekcji plastycznej MDK.

 

Sekcja plastyczna działająca przy Miejskim Domu Kultury w Rumi podsumowała kolejny rok pracy wernisażem. To wyjątkowy rok dla podopiecznych pani Beaty Went, która prowadzi zajęcia plastyczne w tym miejscu już od 25 lat.

Tysiące podopiecznych i wiele wspomnień

Do sekretariatu Miejskiego Domu Kultury telefony z zapytaniem o możliwość zapisania dziecka do sekcji plastycznej dzwonią przez cały rok. Nie jest to łatwa sprawa, chętnych jest wielu, a miejsca i czasu nie da się rozmnożyć. Do czasu pandemii rocznie w zajęciach plastycznych uczestniczyło około 200 osób. Były to dzieci w wieku od 3. lat i młodzież do 21. roku życia. Pandemia zmieniła nieco rzeczywistość funkcjonowania sekcji. W tym roku na zajęciach w sumie uczestniczyło około 80 osób. Często absolwenci sekcji przyprowadzają do MDKu na zajęcia swoje dzieci, a nawet wnuki, zarażając pasja do sztuki kolejne pokolenia. Podopieczni pani Beaty Went poznają różne techniki rysunku i malarstwa, by pod koniec roku namalować swój własny obraz na podobraziu.

Ciężka praca przynosi efekty

Podopieczni Pani Beaty Went co roku zdobywają szereg nagród na konkursach od szczebla powiatowego, przez wojewódzki, ogólnopolski, aż po poziom międzynarodowy. W tym roku po raz kolejny zostali nagrodzeni w 52. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym w Japonii. Złote medale zdobyły: Joanna Bronk (7 lat), Lidia Malottke (10 lat), brązowy medal Zuzanna Dejewska (8 lat) i wyróżnienie Antonina Kossakowska (7 lat).  

– Praca, praca, praca i tego efekty – podsumowuje te lata pani Beata Went.  – To nie tylko nagrody, to inne spojrzenie na świat i podjęcie ciekawej pracy zawodowej. Moi podopieczni osiągają sukcesy na świecie, wykonując ceramikę, pracując dla Disneya, będąc konserwatorami zabytków. Wielu z nich ukończyło studia z malarstwa, rzeźby.

A jaki jest sposób na sukces? Na to pytanie pani Beata Went odpowiada niezmiennie „praca”.

– Wiem, że dużo wymagam od dzieci, ale to przynosi efekty – mówi. – Są osoby, które przychodzą i dziękują, wracają po latach i cieszą się, że pierwsze kroki stawiali w sekcji plastycznej MDKu – dodaje.

Niezwykłym prezentem z okazji jubileuszu sekcji plastycznej okazał się również fakt, że wystawę podsumowującą rok pracy ułożyli tym razem podopieczni Beaty Went i jak sama mówi, zrobili to perfekcyjnie.

–  Chcę podziękować ówczesnemu dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury, panu Ludwikowi Bachowi, który 25 lat temu dał mi minutę na zastanowienie, czy podejmę tu pracę. Chcę podziękować obecnej pani dyrektor Agnieszce Skawińskiej, która pozwala mi dalej się rozwijać, stawiać czoła nowym wyzwaniom i pracować według swojego planu i tego co czuję, że w danej chwili trzeba przekazać – podsumowuje Beata Went.

Praca Pani Beaty Went, to nie tylko prowadzenie sekcji plastycznej, to też ustawianie wernisaży, które co miesiąc odbywają się w Miejskim Domu Kultury, wykonywanie scenografii do koncertów, wieczorów literackich, a także przedstawień teatralnych. Najnowsze prace można podziwiać w spektaklu Pomorskiego Teatru Nobilis pt. „O Witce, co chciała być stolemką”.

–  Lubię swoją pracę. Bardzo ją lubię i ciężko pracuję i to jest mój przepis na sukces – pointuje Beata Went.

Wydarzenie, które odbyło się 9 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Rumi było też okazją do nagrodzenia pani Ireny Gaj „matki MDKu”, pracującej na stanowisku menagera, z okazji 30-lecia pracy. Pani Irena jubileusz obchodziła w minionym roku, ale z powodu pandemii nie miał on tak uroczystego charakteru. Za 25-lecie swojej artystycznej pracy nagrodzony został również Krzysztof Brzozowski, który od dawna współpracuje z Miejskim Domem Kultury przy różnych wydarzeniach, a od niedawna jako pracownik tej placówki.

–  Z okazji jubileuszu składam wszystkim uczestnikom sekcji plastycznej najserdeczniejsze życzenia siły i pasji do dalszej twórczej pracy, a przede wszystkim pani Beacie Went, która od ćwierćwiecza wypuszcza w świat młodych artystów, odnoszących sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi. – Cieszę się, że mogliśmy też uhonorować Panią Irenę Gaj i Krzysztofa Brzozowskiego, ludzie kultury tacy jak oni stanowią filar wszelkich wydarzeń artystycznych, dzięki czemu kwitnie działalność Miejskiego Domu Kultury w Rumi  – dodaje Agnieszka Skawińska.

Skip to content