Kaszubskie rzeźby przy MDK Rumia

Kaszubskie Olbrzymy stanęły przy MDK Rumia

Odsłonięciem rzeźb zakończył się majówkowy plener przy MDK Rumia. Czterech rzeźbiarzy: Natasza Sobczak z Gościcina (Gmina Wejherowo), Bogusław Migel ze Sławna k. Słupska, Andrzej Mirończuk z Jabłonia (lubelskie) oraz Jacek Czajkowski z Łężyc piłami łańcuchowymi wykonało wielkoformatowe postaci Rugana i Stolema, pszczołę, lekkoatletę i rugbystę. Na wykonanie jednej rzeźby o wielkości około 200 cm zużyto około 5 litrów oleju do łańcucha oraz 10 litrów paliwa, co najmniej trzech pił o różnej mocy z różnej długości prowadnicami carvingowymi. Rzeźby zostały wykonane z topoli, drewna najbardziej popularnego na wielkoformatowe prace. Takimi narzędziami mechanicznymi w obecnych czasach rzeźbi się nawet w twardych materiałach jak dąb, jesion czy olcha. Topole pozyskano z wycinki, która odbyła się 5 lat temu podczas remontu stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

–  Praca przy tworzeniu takich dzieł rzeźbiarskich, mimo różnych warunków atmosferycznych, to sama przyjemność. Jest to jednocześnie ciężkie zajęcie, piła ważąco średnio 5 kg dźwiga się cały dzień  – mówi Natasz Sobczak. – Postać Stolema, którą wykonałam była dla mnie wyzwaniem – dodaje.

– Wyrzeźbiłem postać Rugana. Stworzyłem go na podstawie opisów literackich  – podkreśla Andrzej Mirończuk. – Do wykonania tej rzeźby wykorzystałem trzy piły – jedną do cięć wstępnych, drugą do obróbki średniej i trzecią z prowadnicą do wykończenia. Do detali potrzebne były mi jeszcze frezy i dłuto – podkreślił.

Rzeźbę pszczoły, Rugana i Stolema można podziwiać na terenie okalającym Miejski Dom Kultury w Rumi, natomiast lekkoatleta i rugbysta docelowo staną przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi.

– Pomysł na plener rzeźbiarski zrodził się naturalnie, czujemy się silnie związani z Kaszubami, z językiem i kulturą kaszubską, którą pielęgnujemy w różnych aspektach – organizując konkursy np. Rodno Mowa, coroczny Jarmark Kaszubski, zapraszając kaszubskich artystów muzyków, plastyków do prezentowania swojej twórczości – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK Rumia. – Oprócz rzeźb kaszubskich olbrzymów, które można podziwiać, wybierając się na spacer, Miejski Dom Kultury zaprasza na spektakl oparty na legendach kaszubskich, którego premiera już 19 maja – dodaje.

Opis postaci:

RUGAN
Dobry duch – olbrzym, który ciężko pracował nad pięknem kaszubskiego krajobrazu. Usypał pagórki, usadowił jeziora, dbał o lasy i zagajniki. Czasem można go spotkać, jak wędruje po kaszubskiej ziemi. Dba o to, by piękno Kaszub wciąż zachwycało mieszkańców Polski. Opiekuje się też artystami: wszystkimi, którzy chcą na płótnie, na papierze i w drewnie utrwalić piękno Kaszub.

STOLEM
Olbrzymie stworzenia, kiedyś, podobnie jak ludzie zakładały rodziny i gromadziły się w klany. Niektóre z nich były dobre i przyjazne, inne złośliwe i zaczepne. Często kłóciły się i walczyły ze sobą, a efektem tych swarów była wielka wojna, w wyniku której stworzyły wzgórza i doliny Kaszub. Jednak długa walka skończyła się dla nich tragicznie, sprowadziły na siebie zagładę, choć pozostały na zawsze kaszubską legendą.