Majówka w plenerze z MDK Rumia

🔴 W dniach 3-5 maja 2022 roku w otoczeniu Miejskiego Domu Kultury w Rumi odbędzie się plener rzeźbiarski.
☕ W tych Dniach będzie można podziwiać pracę rzeźbiarzy i wypić kawę z kawiarenki Stacji Muzyka, która stanie w bliskim otoczeniu MDK.
🔴 Odsłonięcie rzeźb 5 maja o godzinie 17.00.
🔴 Trzech rzeźbiarzy piłami łańcuchowymi wykona wielkoformatowe postaci Rugana, Stolema i sportowca oraz rzeźbę pszczoły do przyległego ogrodu.
Przy pracy będzie można obserwować Nataszę Sobczak z Gościcina (Gmina Wejherowo), Bogusława Migel ze Sławna k. Słupska oraz Andrzeja Mirończuk z Jabłonia (lubelskie). Rzeźby od początku do końca wykonane będą piłami łańcuchowymi i frezami. Jest to współczesny sposób wykonywania artystycznych prac z drewna. Na wykonanie jednej rzeźby o wielkości około 200 cm potrzeba około 5 litrów oleju do łańcucha oraz 10 litrów paliwa, co najmniej trzech pił o różnej mocy z różnej długości prowadnicami carvingowymi.
Rzeźby będą wykonane z topoli, drewna najbardziej popularnego na wielkoformatowe prace. Takimi narzędziami mechanicznymi w obecnych czasach rzeźbi się nawet w twardych materiałach jak dąb, jesion czy olcha.
 
Opis postaci:
RUGAN
Dobry duch – olbrzym, który ciężko pracował nad pięknem kaszubskiego krajobrazu. Usypał pagórki, usadowił jeziora, dbał o lasy i zagajniki. Czasem można go spotkać, jak wędruje po kaszubskiej ziemi. Dba o to, by piękno Kaszub wciąż zachwycało mieszkańców Polski. Opiekuje się też artystami: wszystkimi, którzy chcą na płótnie, na papierze i w drewnie utrwalić piękno Kaszub.
STOLEM
Olbrzymie stworzenia, kiedyś, podobnie jak ludzie zakładały rodziny i gromadziły się w klany. Niektóre z nich były dobre i przyjazne, inne złośliwe i zaczepne. Często kłóciły się i walczyły ze sobą, a efektem tych swarów była wielka wojna, w wyniku której stworzyły wzgórza i doliny Kaszub. Jednak długa walka skończyła się dla nich tragicznie, sprowadziły na siebie zagładę, choć pozostały na zawsze kaszubską legendą.
 
Skip to content