„Ot Rodzenie” – spektakl muzyczny

Miejski Dom Kultury w Rumi z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotował specjalny koncert, który w związku z nadal obowiązującymi obostrzeniami, zostanie zaprezentowany za pośrednictwem internetu.

Koncert pt. „Ot Rodzenie” to spektakl muzyczny, będący „studium” rodzenia się dźwięku, utworu, wydarzenia. Będziemy śledzić z kamerą, proces rodzenia się myśli, idei, proces prób i wykluwania się ostatecznego efektu.

– Sztuka i kultura od dawna były tworzone ku pokrzepieniu serc – mówi reżyser spektaklu Adam Łoniewski – Sztuka powinna być nośnikiem nadziei. Przed nami na pewno niezwykłe Święta Bożego Narodzenia, być może jedyne takie. Dbając o bezpieczeństwo swoje i wszystkich wokół, jesteśmy zobowiązani do tego, żeby zaśpiewać ze wszystkimi kolędę, że Bóg się rodzi w ciemności – dodaje.

Wydarzenie zbudowane jest na 4 utworach, będących kolędami z różnych stron świata – kolędy hiszpańska, francuska, polska i indyjska mało znane i rzadko śpiewane, ale piękne i egzotyczne zarazem. Kolędy rozumiane jako pieśni o rodzeniu się Boga. W treści spektaklu znajdziemy odniesienie do tradycji Bożonarodzeniowej, pokazana zostanie jej uniwersalność. Spektaklem opowiemy parę historii o rodzeniu się do nowego życia, kreacji, powstawaniu, odradzaniu się, końcu pewnej ery i rodzeniu się nowej. O tym że czas jest kołem i nieustającym cyklem przemian.

W nagraniach udział wzięli artyści, których publiczność rumskiego domu kultury mogła zobaczyć w koncercie niepodległościowym „A ty siej”.

– Uczestnicy tego wydarzenia prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny –  podkreśla Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK Rumia. – To jest główny powód naszej współpracy z artystami, którzy zjechali do nas z całej Polski. Drugi powód to oczywiście bezpieczeństwo, ponieważ w tym gronie próbujemy od dawna, zadbaliśmy o bezpieczne warunki podczas nagrań koncertu, czyli między innymi wietrzenie czy dezynfekcje – zaznacza dyrektor MDK Rumia.

Premiera koncertu pt. „Ot Rodzenie” odbędzie się 21 grudnia o godzinie 11:11. Organizatorzy wydarzenia zapraszają na kanał YouTube MDK Rumia oraz na profil społecznościowy na facebooku, gdzie materiał zostanie zamieszczony.