„Edyp” – spektakl online

Miejski Dom Kultury w Rumi oraz Zawodowy Teatr MDK zapraszają na kolejną i jednocześnie ostatnią premierę spektaklu realizowanego w ramach projektu „Teatr w twoim monitorze”. W sobotę 12 września o godzinie 18.00 na kanale Youtube MDK RUMIA oraz na facebooku MDK RUMIA zamieszczony zostanie „Edyp” na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa. Adaptacji sztuki podjął się reżyser i odtwórca głównej roli w jednej osobie – Piotr Lewicki.

– Antyczny tekst dostosowany do współczesnego odbiorcy, nabierze innego charakteru dzięki zupełnie innej scenografii – mówi Piotr Lewicki. – W porównaniu do wersji scenicznych niektóre elementy zmieniamy. „Edypa” nagrywamy w zakładzie papierniczym, tym razem ukażemy inne kierunki, inną perspektywę – podkreśla. – Pierwszy raz produkujemy teatr w formie telewizyjnej. To bardzo rozwijające doświadczenie dla aktorów Zawodowego Teatru MDK – mówi aktor. – Nie ma jednak tej energii, która wytwarza się, kiedy widzowie są na widowni. No i też troszeczkę inny sposób grania, ze względu na zbliżenia kamery gramy subtelniej – dodaje.

„Edyp”

Koordynacja, tłumaczenie na j.angielski: Agnieszka Zawadzińska

Tłumaczenie na j.migowy: Anna Borycka

OPIS SPEKTAKLU:

Mieszkańców Teb dotknęła klątwa bogów. Miasto wyludnia się, zaraza odbiera życie dzieciom i starcom. Głód sprawia, że niedawno silni mężczyźni stają się cieniem samych siebie. W takich okolicznościach Edyp – władca postanawia wysłać brata swej żony, Kreona do Delf, aby wyrocznia dała odpowiedź jak ratować miasto.

Jednak to nie w Delfach jest odpowiedź na nurtujące króla i jego poddanych pytanie. To Teby – miasto przeklęte i jego władca są odpowiedzią na wszystkie pytania.

Edyp jest sam. Musi stawić czoła zagadkom, które bogowie na niego zsyłają. Jest sam, bo sam być chce. Buduje wokół siebie mur podejrzeń i knowań, zniechęcając wszystkich dookoła. Tworzy w swojej głowie obrazy, które doprowadzają do ostatecznej klęski nie tylko jego najbliższych, ale i jego samego.

Tragedia Sofoklesa od dwóch i pół tysiąca lat zaskakuje swoja aktualnością. Jest studium upadku władzy i człowieka, który odgradza się od innych i zamyka w swoim świecie, pełnym podejrzliwości i nieufności. Odgrodzony nie daje sobie pomóc i coraz bardziej wierzy w słowa, że gdy o nim mowa – „nigdy się nie myli”.

Miłośnicy teatru na kanale youtube MDK Rumia i na facebooku mogą już zobaczyć trzy spektakle Zawodowego Teatru MDK: „Pierwsza lepsza”, „Dyzio w krainie wyobraźni”, „Noc Helvera”.

Projekt Teatr w twoim monitorze dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Twórcy spektaklu składają specjalne podziękowania dla Pana Marka Iwańskiego z zakładu papierniczego „Ima” z Rumi za udostępnienie przestrzeni do nagrania spektaklu oraz Panu Andrzejowi Lewickiemu za pomoc przy realizacji spektaklu.