„Edyp” – spektakl online

Miejski Dom Kultury w Rumi oraz Zawodowy Teatr MDK zapraszają na kolejną i jednocześnie ostatnią premierę spektaklu realizowanego w ramach projektu „Teatr w twoim monitorze”. W sobotę 12 września o godzinie 18.00 na kanale Youtube MDK RUMIA oraz na facebooku MDK RUMIA zamieszczony zostanie „Edyp” na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa. Adaptacji sztuki podjął się reżyser i odtwórca głównej roli w jednej osobie – Piotr Lewicki.

– Antyczny tekst dostosowany do współczesnego odbiorcy, nabierze innego charakteru dzięki zupełnie innej scenografii – mówi Piotr Lewicki. – W porównaniu do wersji scenicznych niektóre elementy zmieniamy. „Edypa” nagrywamy w zakładzie papierniczym, tym razem ukażemy inne kierunki, inną perspektywę – podkreśla. – Pierwszy raz produkujemy teatr w formie telewizyjnej. To bardzo rozwijające doświadczenie dla aktorów Zawodowego Teatru MDK – mówi aktor. – Nie ma jednak tej energii, która wytwarza się, kiedy widzowie są na widowni. No i też troszeczkę inny sposób grania, ze względu na zbliżenia kamery gramy subtelniej – dodaje.

„Edyp”

na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa

Reżyseria i opracowanie tekstu: Piotr Lewicki

Muzyka: Paweł Pochyluk

Przygotowanie chóru: Marzena Graczyk

Obsada: Joanna Ryduchowska-Wrzałek

Angelika Weichbrodt

Ewelina Machalewska

Agnieszka Lubocka

Agnieszka Skawińska

Piotr Lewicki

Obsada chóru:

Karolina Borowczyk

Aleksandra Lis

Małgorzata Rocławska

Katarzyna Syguła

Charakteryzacja: Berenika Pałkowska

Realizacja: RAT FILM

Koordynacja, tłumaczenie na j.angielski: Agnieszka Zawadzińska

Tłumaczenie na j.migowy: Anna Borycka

OPIS SPEKTAKLU:

Mieszkańców Teb dotknęła klątwa bogów. Miasto wyludnia się, zaraza odbiera życie dzieciom i starcom. Głód sprawia, że niedawno silni mężczyźni stają się cieniem samych siebie. W takich okolicznościach Edyp – władca postanawia wysłać brata swej żony, Kreona do Delf, aby wyrocznia dała odpowiedź jak ratować miasto.

Jednak to nie w Delfach jest odpowiedź na nurtujące króla i jego poddanych pytanie. To Teby – miasto przeklęte i jego władca są odpowiedzią na wszystkie pytania.

Edyp jest sam. Musi stawić czoła zagadkom, które bogowie na niego zsyłają. Jest sam, bo sam być chce. Buduje wokół siebie mur podejrzeń i knowań, zniechęcając wszystkich dookoła. Tworzy w swojej głowie obrazy, które doprowadzają do ostatecznej klęski nie tylko jego najbliższych, ale i jego samego.

Tragedia Sofoklesa od dwóch i pół tysiąca lat zaskakuje swoja aktualnością. Jest studium upadku władzy i człowieka, który odgradza się od innych i zamyka w swoim świecie, pełnym podejrzliwości i nieufności. Odgrodzony nie daje sobie pomóc i coraz bardziej wierzy w słowa, że gdy o nim mowa – „nigdy się nie myli”.

Miłośnicy teatru na kanale youtube MDK Rumia i na facebooku mogą już zobaczyć trzy spektakle Zawodowego Teatru MDK: „Pierwsza lepsza”, „Dyzio w krainie wyobraźni”, „Noc Helvera”.

Projekt Teatr w twoim monitorze dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Twórcy spektaklu składają specjalne podziękowania dla Pana Marka Iwańskiego z zakładu papierniczego „Ima” z Rumi za udostępnienie przestrzeni do nagrania spektaklu oraz Panu Andrzejowi Lewickiemu za pomoc przy realizacji spektaklu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content